Koncertni utorak: TRIO SAMOBOR
Utorak, 26. 5. u 19,30 sati, Velika koncertna dvorana
TRIO SAMOBOR, koncert
PROGRAM
Sergei Rachmaninoff: Trio élégiaque, br. 1 u g-molu
Boris Papandopulo: Tri stavka za Orlando
- Allegro moderato
- Andante tranquillo
- Allegro vivace
Antonin Dvořák: Klavirski trio br. 4, op. 90 – “Dumky”
- Lento maestoso
- Poco adagio
- Andante
- Andante moderato
- Allegro
- Lento maestoso
Ovaj trio čine tri istaknute glazbenice: violinistica Eva Mach, pijanistica Mia Pečnik i čelistica Petra Kušan. Iako svaka od njih ima bogatu profesionalnu biografiju i brojne međunarodne nastupe iza sebe, povezuje ih jedan poseban grad — Samobor. Upravo su iz te povezanosti i zajedničke strasti prema komornom muziciranju 2024. godine osnovale Trio Samobor, koji je brzo privukao pažnju publike i glazbenih kritičara.
Tko su članice Trija Samobor?
Eva Mach, violinistica i idejna začetnica ovog ansambla, odrasla je u Samoboru, gdje je već kao dijete gradila svoj glazbeni put svirajući violinu u Livadićevoj ulici, s pogledom na Samoborski muzej. Njezina koncertna karijera vodi ju po cijelom svijetu, a samoborska publika imala ju je prilike slušati na brojnim solističkim recitalima i nastupima.
Petra Kušan, čelistica i potomkinja slavnog Ferde Livadića, u Samoboru je 2007. godine osvojila glavnu nagradu na Međunarodnom natjecanju mladih glazbenih umjetnika “Ferdo Livadić”. Glazbeni talent i nasljeđe spajaju se u njezinim izvedbama, koje publiku ne ostavljaju ravnodušnima.
Mia Pečnik, pijanistica i najmlađa članica trija, osvojila je 2020. godine Nagradu Grada Samobora na istom natjecanju. Njeni solistički recitali u Samoboru, ali i širom Hrvatske, potvrđuju da je pred njom sjajna budućnost.
Osim što su sve tri glazbenice na neki način povezane s ovim malim gradom velike kulturne tradicije, njih zajedno spaja i vrlo izražen entuzijazam prema komornom muziciranju. Programski je ovaj ansambl otvoren za široki repertoar klasične glazbe, uključujući djela suvremenih skladatelja, kako inozemnih tako i hrvatskih. Svaka članica ovog trija iza sebe ima zavidnu profesionalnu biografiju, uz bogato iskustvo koncertiranja na hrvatskim i svjetskim pozornicama, zbog čega su upravo odlučile pokrenuti ovaj trio i publici predstaviti svoju udruženu energiju i zajedničku strast prema klasičnoj glazbi.
Trio Samobor dosad je već imao prilike nastupati u Samoboru, Zagrebu, Beču, Zadru, Rijeci, Vukovaru, Zaboku, Labinu i diljem Hrvatske, a početkom 2026. godine objavile su svoj prvi digitalni nosač zvuka pod nazivom In modo Croatico.