Zadnje novosti...
Uvjeti korištenja i pravila privatnosti
© Hrvatsko narodno kazalište u Varaždinu

Stojan Matavulj

Stojan

STOJAN MATAVULJ

 

Rođen je u Novom Sadu 1961. godine, a glumu je diplomirao Na AKFT u Zagrebu.

Svoj je uspješni i raznovrsni kazališni put započeo  kao stalni vanjski suradnik u HNK u Splitu, a taj ga je put doveo i u Varaždin te je od 1988. godine član ansambla našeg kazališta.

U HNK u Varaždinu je odigrao brojne i značajne uloge, a široj javnosti u Hrvatskoj i izvan nje je poznat i po svom radu na televiziji i filmu. Osim što glumi, Stojan Matavulj bavi se i kazališnom režijom te stand up komedijom.

 

 

Uloge u HNK u Varaždinu:

 

Grof Šandor – Nepoznati autor: ”Misli bolesnik iliti Hipokondrijakuš”, režija: ansambl, 1988.

 

Lukaš – H. Hitrec, D. Ruljančić: „Doživljaji dobrog pisca Hašeka”, režija: Tomislav Durbešić, 1989.

 

Gostioničar – D. Mađarić: ”Sluga Jernej i njegovo pravo”, režija: Damir Mađarić, 1989.

 

Hojkić – K. Š. Gjalski, A. Armanini: „U noći”, režija: Miro Međimorec, 1989.

 

Morski kralj – I. Brlić-Mažuranić, M. Čečuk: „Ribar Palunko i njegova žena”, režija: Zvjezdana Ladika, 1989.

 

Antifol iz Efeza – W. Shakespeare: “Komedija zabluda”,  režija: Borna Baletić, 1990.

 

Fran Kušar – J. Polić Kamov: „Čovječanstvo”, režija: Damir Mađarić, 1990.

 

Načelnik, Zepo – Cervantes, F. Arrabal: „Glumište čudesa”, režija: Borna Baletić, 1991.

 

Fran Frankopan – T. Strozzi: ”Zrinski”, režija: Ivica Kunčević, 1991.

 

Dugoruki – I. Supek: „Lutrija imperatora Augusta”, režija: Božidar Smiljanić, 1992.

 

Jakov Blažević, Stražar drugi – I. Bakmaz: „Stepinac – glas u pustinji”, režija: Petar Veček, 1992.

Seljak, Krčmar – H. Ch. Andersen, Z. Timet: „Djevojčica sa žigicama”, režija: Petar Veček, 1992.

 

Brico, Provalnik, Matko – M. Krleža, O. Prohić: „Na rubu pameti”, režija: Ozren Prohić, 1993.

 

Ilija Kuljaš – Moliere: “Ilija Kuljaš-Kaj? Ča? Što?”, režija: Ivica Kunčević, 1993.

 

Bedenec – W. Shakespeare: „Puno larme a za ništ”, režija: Vladimir Gerić, 1993.

 

Egist – T. Šuput Raponja: „Agamemnonov sin”, režija: Robert Raponja, 1994.

 

Liliom – F. Molnar: “Liliom”, režija: Borna Baletić, 1994.

 

Adam Žažić – I. Kušan: „Čaruga”, režija: Stipan Filaković, 1994.

 

Tvorničar – F. Kafka, O. Prohić: „Proces”, režija: Ozren Prohić, 1994.

 

Herodeš – V. Kosec-Torjanac: „Videl sem Jezuša”, redatelj: Dubravko Torjanac, 1994.

 

Mama Zaza – D. Fo: „Skoro slučajno žena: Elizabeta”, režija: Lawrence Kiiru, 1995.

 

Animacija pijetla – D. Zajc: „Pijetao se sastavlja”, režija: Dubravko Torjanac, 1995.

 

Herkules – M. Krleža: „Kraljevo”, režija: Borna Baletić, 1995.

 

Zbor – Sofoklo: „Antigona”, režija: Ivica Boban, 1996.

 

Regoč – I. Brlić-Mažuranić, V. Kosec-Torjanac, D. Torjanac: „Regoč”, režija: Dubravko Torjanac, 1997.

 

*** – Ansambl predstave: „Promatranja”, režija: Bobo Jelčić, 1997.

 

Kristofor Kolumbo – M. Krleža: “Dvije legende” („Michelangelo Buonarroti”, „Kristofor Kolumbo”), režija: Borna Baletić, 1998.

 

Krištof Rott – K. Schöner: „Vjera i zavičaj”, režija: Ivica Boban, 1998.

 

Duh Hamletovoga oca – W. Shakespeare: „Hamlet”, režija: Vladimir Gerić, 1998.

 

*** –  S. Matavulj: “Nešto ni o čemu”, režija: Stojan Matavulj, 2000.

 

Marko – A. Šenoa: „Ljubica”, režija: Želimir Mesarić, 2000.

 

Rudolf Alvađ – M: Jergović: „Ti si taj anđeo”, režija: Hana Veček, 2000.

 

*** – M. Krleža, O. Prohić, L. Martinac-Kralj: „Hrvatski bog Mars”, režija: Ozren Prohić, 2001.

 

Kralj – J. Topol: „Kraj karnevala”, režija: Ksenija Krčar, 2001.

 

Direktor filharmonije – S. Mrožek: „Klaonica”, režija: Petar Veček, 2002.

 

Alfonse Meyer – E. Labiche: „Najsretniji od trojice”, režija: Damir Mađarić, 2003.

 

Fjodor – N. V. Koljada: “Kokoš”, režija: Dražen Ferenčina, 2003.

 

Šlajm (Vratilo) – W. Shakespeare: “San ivanjske noći”, režija: Petar Veček, 2003.

 

Drugi ministar – D. Torjanac: „C.N.R.”, režija: Dubravko Torjanac, 2004.

 

Edip – Sofoklo: “Edip”, režija: Ozren Prohić, 2004.

 

John Smith – T. Zajec: „John Smith, princeza od Walesa”, režija: ansambl predstave, 2004.

 

Karlo – M. Gavran: „Nora danas”, režija: Georgij Paro, 2006.

 

Pirlone – C. Goldoni: „Molière”, režija: Ivica Boban, 2007.

 

Pantelija – M. Krleža: „Vučjak”, režija: Ivica Kunčević, 2008.

 

Jurica – M. Grgić: “Volim Njofru”, režija: Stojan Matavulj, 2009.

 

Marko – A. Šenoa: „Ljubica”, režija: Želimir Mesarić, 2010.

 

Milan Nemakuća, Ruski tajkun – S. Šnajder: „Enciklopedija izgubljenog vremena”, režija: Snježana Banović, 2011.

 

Domenico Soriano – E. de Filippo: „Filumena Marturano”, režija: Samo M. Strelec, 2013.

 

Ferdinand Zadravec – Nepoznati kajkavski autor: „Mislibolesnik iliti hipokondrijakuš”, režija: Ozren Prohić, 2015.

 

Harpagon – Molière: „Škrtac”, režija: Vinko Brešan, 2015.

 

Šmic – M. Frisch: „Palikuće”, režija: Ivica Kunčević, 2017.

 

Besemjonov, Vasilij Vasiljevič – M. Gorki: „Malograđani”, režija: Helena Petković, 2018.

 

Filoktet – Sofoklo: „Filoktet”, režija: Ozren Prohić, 2018.

 

Sir Robert de Lesseps – M. Norman, T. Stoppard: „Zaljubljeni Shakespeare”, režija: Stanislav Slovák, 2019.

 

Koloman – D. Špišić: „Nebo od gume”, režija: Aida Bukvić, 2019.

 

Abel Znorko – E.-E. Schmitt: „Enigmatske varijacije”, režija: Helena Petković, 2021.

 

Toni – I. Penović: „Hrvatski bog masakra”, režija: Ivan Penović, 2021.

 

Tatica (video) – D. Matanić: „Bogovi”, režija: Dalibor Matanić, 2022.

 

 

Uloge na filmu i televiziji:

Film

 

„Čovjek koji je volio sprovode“, redatelj: Zoran Tadić, 1989.

„The Sands of Time“, 1992.

„Na rubu pameti“, 1993.

„Gospa, redatelj“, režija: Jakov Sedlar, 1995.

„Sedma kronika“, redatelj: Bruno Gamulin,1996.

„Božićna čarolija“, 1997.

„“Crvena prašina“, redatelj: Zrinko Ogresta, 1999.

„Čudovišta iz ormara“, 2001.

„Dream Warrior“, redatelj: Zachary Weintraub,  2003.

„Slučajna suputnica“, redatelj: Srećko Jurdana, 2004.

„Snivaj, zlato moje“, redatelj: Neven Hitrec, 2005.

„Što je muškarac bez brkova“, redatelj: Hrvoje Hribar, 2005.

„Mrtvi kutovi“,  Aldo Tardozzi, 2005.

„Pjevajte nešto ljubavno“, redatelj: Goran Kulenović,  2007.

„Kradljivac uspomena“, redatelj: Vicko Ruić, 2007.

„Sonja i bik“, redateljica: Vlatka Vorkapić, 2012.

„Kolak- Mirković“, redatelj: Nikola Ivanda, 2013.

„Svećenikova djeca“, redatelj: Vinko Brešan, 2013.

„On Shaky Ground“, redateljica: Sonja Tarokić, 2014.

„Narodni heroj Ljiljan Vidić“, redatelj: Ivan Goran Vitez, 2015.

„Patrola na cesti“, redatelj: Zvonimir Jurić, 2016.

„Zbog tebe“, redatelj: Anđelo Jurkas, 2016.

„Lavina“, redatelj: Stanislav Tomić, 2017.

„Fuck Off I love you“, redatelj: Anđelo Jurkas, 2017.

„Osmi povjerenik“, redatelj: Ivan Salaj, 2018.

„Meso“, redatelj: Saša Hajduković, 2018.

„Rat prije rata,“ 2018.

„Po tamburi“, redatelj: Stanislav Tomić, 2021.

„Mekana bića“, redateljica: Ivana Škrabalo, 2021.

„Zbornica“, redateljica: Sonja Tarokić, 2021.

„Tuđa posla“, redatelj: Andrija Tomić, 2021.

„Carpe Diem!“, redatelj: Filip Antonio Lizatović, 2022.

„Sprovod“, redatelj: Šimun Šitum, 2022.

„Pelikan“, redatelj: Filipš Heraković, 2022.

 

 

Televizija

 

„Dosije“, 1986.

„Obiteljska stvar“, 1998.

„Schimanski“, 1998.

„Novo doba“, 2002.

„Naši i vaši“, 2002.

„La Femme Musketeer“, 2004.

„Zlatni vrč“, 2004.

„Balkan Inc.“, 2006.

„Cimmer fraj“, 2007.

Bibin svijet, 2007.

„Dobre namjere“, 2008.

„Tužni bogataš“, 2008.

„Stipe u gostima“

„Zauvijek susjedi“, 2008.

„Odmori se zaslužio si“, 2009.

„Sve će biti dobro“, 2009.

„Zakon“, 2009.

„Bitange i princeze“

„Instruktor“, 2010.

„Ruža vjetrova, 2011-2013

„Tijardović“, 2013.

„Crno bijeli svijet“, 2015

„Dar Mar“, 2021.

„Nad lipom 35“, 2022

„Kumovi“, 2022-2023

„Mrkomir Prvi“, 2022-2023.

 

 

 

 

Nagrade:

 

Nagrada “Fabijan Šovagović” na Festivalu glumca za ulogu Direktora filharmonije u predstavi „Klaonica”, HNK u Varaždinu

Nagrada za najbolju mušku ulogu na Festivalu Omišalj-Čavle za predstava “Nismo svi za raj”,

Nagrada za najboljeg glumca na Festivalu glumca Zaplet, Banja Luka

Nagrada za glumca večeri na Festivalu glumca zaplet, Banja Luka

Zlatna kolajna publike na festivalu monodrame i pantomime, Zemun

Nagrada publike HNK Varaždin za ulogu Pantelije u Vučjaku

Zlatna arena za glavnu mušku ulogu u filmu Zbornica

Nagrada  Drvo ljubavi za najbolju mušku ulogu na Mostar film festivalu

Kolektivna nagrada Vladimir Nazor za predstavu „Puno larme, a za ništ“ , HNK u Varaždinu

Nagrada za najbolju predstavu- režiju „Rock mee Wau“, Omišalj

Nagrada za najbolju predstavu- režiju, „Soboslikar“, Omišalj

Nagrada za najbolju predstavu- režiju, „Volim Njofru“, Omišalj