Otvorenje izložbe VII. bijenale kazališnog plakata
Već tradicionalno, svake dvije godine Hrvatsko narodno kazalište u Varaždinu organizira izložbu Bijenale kazališnog plakata na kojoj sudjeluju dizajneri iz Hrvatske, ali i iz cijele regije.
Otvorenje ovogodišnjeg, sedmog Bijenala održat će se u subotu, 18. prosinca u 18 sati u prostoru bivše varaždinske knjižnice. Bijenale je posveta velikom hrvatskom dizajneru Goranu Merkašu koji je godinama stvarao za varaždinsko kazalište. Ove godine obilježavamo i 25. godišnjicu Goranove smrti.
Inicijator i autor izložbe je Marjan Varjačić koji kaže:…Ovom prilikom, međutim, želim upozoriti da se Gorana Merkaša pamti najviše po kazališnim plakatima (to pamćenje trajno oživljava Bijenale), dok su njegovi slikarski, točnije crtački radovi ostali u sjeni kazališno-dizajnerskih. Posthumno, organizirano je nekoliko reprezentativnih izložbi Merkašova kazališnog dizajna (dvije u Zagrebu, u galerijskom prostoru HAZU i u Galeriji ULUPUH-a), a nijedna izložba koja bi potpunije predstavila crteže. Zadnja takva bila je prije slikareve smrti 1996. u Centru za kulturu Čakovec i u Galeriji Forum u Zagrebu.
O Goranovim crtežima kazuju ponešto tek tekstovi u nekoliko kataloga, koji se danas jedva mogu naći. Tako je jedan od najuglednijih hrvatskih likovnih kritičara, Vladimir Maleković, 1989. povodom izložbe crteža zapisao: “Merkaš nije prepoznatljiv samo po svom osobnom talentu, već također po prisjećanju na tradiciju, osobito na r e n e s a n s u” (isticanje M.V.). Alessandra Anderlini, uz izložbu crteža u Modeni 1990., zamjećuje “strast crtača za umjetnost 16. i 17. st. u sjevernoj Italiji”, to jest, umjetnost visoke renesanse. Platonovim riječima možemo kazati da je opće obilježje renesansne umjetnosti “žudnja za rađanjem/stvaranjem i iznošenjem u ljepoti” (Simpozium 206a). Na drugom mjestu (Fileb 64), Platon govori o “bijegu u ljepotu”. Bijeg u ljepotu kao metafora podjednako odgovara Goranovom stvaranju i ž i v o t u. Merkaš se često u razgovorima vraćao Düreru, o čijoj veličini govore njegovi portreti. Dürer je u ljudskom licu vidio c i j e l i s v i j e t. I u Merkašovim portretima presudno je n e v i d l j i v o u v i d l j i v o m e. U tom smislu fascinantan je portret Glumice, testamentarno djelo nastalo malo prije smrti…
Organizacija izložbe
Hrvatsko narodno kazalište u Varaždinu
Autor izložbe
Marijan Varjačić
Koordinatorica 7. bijenala i urednica kataloga izložbe
Vesna Kosec-Torjanac
Žiri Nagrade Goran Merkaš
Darko Sačić, predsjedavajući
Ivan Duić, član
Jasmina Jakopanec, članica
Likovni postav
Ivan Duić
Postav izložbe:
Darko Avar
Foto: 16Ton Media
Građanstvo izložbu može pogledati radnim danom od 18-19,30 sati.
Za ulaz na izložbu je potrebno predočiti Covid potvrdu.
Virtualna šetnja:
tour.klapty.com/foo0fKj5QA/?deeplinking=true&startscene=0&startactions=lookat(32.63,0,90,0,0);
tour.klapty.com/foo0fKj5QA/?deeplinking=true&startscene=1&startactions=lookat(11.48,0,90,0,0);
tour.klapty.com/foo0fKj5QA/?deeplinking=true&startscene=2&startactions=lookat(177.62,0.22,90,0,0);