Nikša Eldan (akademski glumac i lutkar)

 

  • Rođen u Varaždinu 21.4.1991.
  • Maturirao klavir u Glazbenoj školi u Varaždinu
  • Diplomski studij glume i lutkarstva završio na Umjetničkoj akademiji u Osijeku 2016. godine
  • Vanjski suradnik HNK u Varaždinu od 2014. godine
  • Jedan je od idejnih začetnika i osnivača Umjetničke organizacije Gllugl
  • Od 2019 – 2021. godine obavlja samostalnu umjetničku djelatnost
  • Zaposlen u HNK u Varaždinu 2021. godine

Uloge u HNK u Varaždinu:

  • Aldo Nicolaj, Hamlet v hudom saftu; režija Dubravko Torjanac; uloge Grunter, Elios (2021.)
  • Ksenija Krčar (prema pričama H.H. Munroa Sakija: Sredni Vashtar i Gabriel-Ernest), Skriveno; režija Ksenija Krčar; uloga Conradin (2021.)
  • Vesna Kosec Torjanac, Okom oko oka; režija Dubravko Torjanac; uloge Oko, Nos, Uho, Jezik, Noga, Ruke (2020.)
  • Vid Balog/ Goran Vrbanić, Cigle Svete Elizabete; režija Krešimir Dolenčić; uloga Marton Nagy, Horvat (2020.)
  • Autorski projekt Filipa i Nikše Eldana, Lica u izolaciji; režija Dražen Krešić, Filip Eldan i Nikša Eldan; uloga Nikša (2020.)
  • Robert Plemić, RoSa E – bajka za odrasle; režija ansambl predstave; uloga back vokal (2019.)
  • Ivan Viripajev, Iluzije; režija Julia Klier i Dražen Krešić; uloge Albert, Danny (2019.)
  • Ksenija Krčar (prema E.A.Poe, Pad kuće Usher i William Wilson), Horor diptih; režija Ksenija Krčar; uloga William Wilson (2019.)
  • Tennessee Williams, Tramvaj zvan žudnja; režija Valentina Turcu; uloga Mladić (2019.)
  • Pavao Pavličić, Trojica u trnju; režija Ksenija Krčar; uloge Doktor, Inspektor (2019.)
  • Sofoklo, Filoktet; režija Ozren Prohić; Zbor (2018.)
  • Stanislaw Ignacy Witkiewicz, Luđak i opatica; režija Jasmin Novljaković; uloga Dr EFRAIM GRÜN (2018.)
  • Zlatko Krilić, Jaje; režija Dubravko Torjanac; uloge Zrikavac, Pauk, Krokodil, Pile (2018.)
  • Sara Stanić/ Mirna Rustemović, Vilenjakov prvi Božić; režija Sara Stanić; uloga Nespretni vilenjak (2017.)
  • Max Frisch, Palikuće; režija Ivica Kunčević; zbor vatrogasaca (2017.)
  • Georges Feydeau, adaptacija Božidar Violić, Gospon lovac; režija Tomislav Pavković; uloga Agent (2017.)
  • Zvonimir Balog, Nećko Svojeglavečko; režija Barbara Rocco; uloge Deda, Stric Mijo, Tata Tomislav, Mama Slon (2016.)
  • Julia Klier/Antoine de Saint Exupery, Mala princeza; režija Julia Klier; uloga Oholica (2016.)
  • Autorski projekt, Kvadratura kruga; režija ansambl; uloga Mak Milas (koprodukcija GLLUGL i HNK Varaždin) – 2016.
  • Vesna Kosec Torjanac, Bonton; režija Dubravko Torjanac; uloga Nikša (2016.)
  • Maja Sviben/Branko Ćopić, Ježeva kućica; režija Tamara Kučinović; uloga Jež (2014.)
  • William Shakespeare, Romeo i Julia; režija Dubravko Torjanac; uloge Benvolio, Paris (2014.)
  • Mark Twain, Kraljević i prosjak; režija Dubravko Torjanac; uloga Kraljević (2014.)
  • Luko Paljetak, Miševi i mačke na glavačke; režija Ladislav Vindakijević; uloga Miš III (2009.)

Uloge u drugim kazalištima:

  • Autorski projekt Tamare Kučinović, Bijeli nosorog; režija Tamara Kučinović; više uloga (Gllugl, )
  • Autorski projekt Selme Spahić, Med zidima; režija Selma Spahić; uloga Otika (Gllugl, 2019.)
  • Zamjatin, Mi; režija i dramatizacija Tamara Kučinović; uloga Doktor, S 4711 (Gllugl, 2018.)
  • Tamara Kučinović, Ručak za šestero; režija Tamara Kučinović, uloga Stanko (Gllugl, 2018.)
  • Matjaž Zupančić, Vladimir; režija Boris Kobal, uloga Miki (Gllugl, 2018.)
  • Katarina Arbanas, Božićna bajka ili Kako je sve počelo; režija ansambl; uloge Nicolas, Eir (Gllugl, 2017.)
  • William Shakespeare, adaptacija Jernej Kobal, Cezar; režija Jernej Kobal; uloge Flavije, Kasije, Kaska, Mark Antonije (Gllugl, 2017.)
  • Tamara Kučinović i ansambl, Dindim, o nježnosti; režija Tamara Kučinović; uloga Joao (Gllugl, 2017.)
  • Katarina Arbanas, Uspavanka za Bellu; režija autorski tim; uloge Bella, Franc, Jozef, gospođa Zločić (Gllugl, 2016.)
  • Dinko Šimunović, Duga; režija Tamara Kučinović, mentor Maja Lučić; uloga Srna (Gllugl i UAOS, 2015.)
  • Autorski projekt, Klasična mišolovka; režija Ksenija Krčar; uloge Udovica, Predsjednik (Umjetnička gerila, 2015.)
  • Katarina Arbanas, Velika božićna pustolovina Male lokomotive; režija autorski tim; uloga Djed Snježičnjak (Gllugl, 2015.)
  • William Shakespearea, Rikard III u četvero; režija autorski tim, mentor Majkl Mikolić; uloga Rikard III (UAOS, 2015.)
  • Adaptacija teksta (K. Fančović, N. Pavleković, F. Eldan, N.Eldan) Rikard III Williama
  • Bevanda, B. Vidosavljević, A.Lugonić, Kokoš; režija Selma Spahić; uloga Claus (koprodukcija MESS, Bitef i ZKM, Sarajevski ratni teatar SARTR, 2014.)
  • Denis Peričić, Pekel na zemli; mentorice Tamara Kučinović i Ljudmila Fedorova; uloga Mihalj Mendušić i brojne druge (Gllugl i UAOS, 2013.)

Uloga na filmu:

  • Sonja i bik; režija Vlatka Vorkapić, uloga Roman

Ostalo:

  • Asistent redateljici Tamari Kučinović na radionici Lutkarska režija (Međunarodna umjetnička radionica Otok kulture u Selcima na Braču pod umjetničkim vodstvom Barbare Rocco / Umjetnička organizacija Volim kulturu – VOK)
  • Voditelj dramske grupe u Kazališnom studiju mladih HNK-a u Varaždinu (2015/2016. godine)
  • Asistent režije; Tamara Kučinović/V. Nazor, Bijeli jelen; režija Tamara Kučinović (Dječje kazalište Branka Mihaljevića u Osijeku)
  • Dramaturški suradnik i asistent režije; Tamara Kučinović (po motivima priča Zamrznute pjesme Stjepana Grigorjeviča Pisahova), Zamrznute pjesme; režija Tamara Kučinović (Gradsko kazalište lutaka Rijeka)
  • Dramaturg i asistent režijeđ; Tamara Kučinović/E. Shwartz, Bajka o izgubljenom vremenu; režija Tamara Kučinović (Pozprište lutaka Mostar)
  • Dramaturg i asistent režije; Tamara Kučinović, Srce veće od mene samog; režija Tamara Kučinović (Gradsko kazalište lutaka Rijeka)

Nagrade:

  • Posebno priznanje za istraživanje tijela u lutkarskom kazalištu, predstava Pekel na zemli Denisa Peričića (Bugojansko lutkarsko bienale)
  • Rektorova nagrada za istraživački seminarski projekt Duga Dinka Šimunovića
  • Nagrada za animaciju u predstavi Duga Dinka Šimunovića (međunarodni lukarski festival PIF, Zagreb)
  • Nagrada za ulogu Joaoa u predstavi Dindim, o nježnosti (Mali Marulić, Split)
  • Nagrada za najbolju glumu – animaciju za ulogu Joaoa u predstavi Dindim, o nježnosti (SLUK, Osijek)
  • Nagrada za najbolji tekst (T. Kučinović, N.Eldan, G.Guksić, S.Ipša), predstava Dindim, o nježnosti (SLUK, Osijek)

Igra u sljedećim predstavama na repertoaru HNK u Varaždinu:

  • Zlatko Krilić, Jaje
  • Ksenija Krčar (prema E.A.Poe: Pad kuće Usher i William Wilson), Horor diptih
  • Vesna Kosec Torjanac, Okom oko oka
  • Vid Balog/ Goran Vrbanić, Cigle Svete Elizabete
  • Ksenija Krčar (prema pričama H.H. Munroa Sakija: Sredni Vashtar i Gabriel-Ernest), Skriveno
  • Aldo Nicolaj, Hamlet v hudom saftu
  • B. P. Molièr, Tartuffe